Magyarországi Japán Tea Egyesület
- Cím1114 Budapest, Bartók Béla út 57.
- Telefon06 20 365 8676
- E-mail címkontor@urasenke.hu
- Weboldalwww.urasenke.hu
- Alapítva2005
- Elnök neveDr. Sűdy Zoltán, Rajzó Kornélia (kapcsolattartó)
- Adószám18259931-1-43
- Éves bevételek2015: 40 000 Ft
2016: 258 000 Ft
2017: 555 000 Ft
- 1% összegeNem Gyűjt
- Közhasznú Nem
- Beszámolók
A teaművészet a vendéglátás művészete. Sen no Rikyu egyesítette a Chado-ban a tradicionális japán művészetek szinte mindegyikét, melynek köszönhetően a teaművészet Japán esszenciáját,kultúrájának egészét ötvözi. A tea kertben elhelyezett teaház, az abban kialakított teaszoba adja a teaművészeti vendéglátás helyszínét, mely rendkívül különleges miliőt teremt a japán kertművészetnek és építészetnek köszönhetően. A tea összejövetel fő üzenetét közvetítő, zen kifejezést megjelenítő falitekercs, a természet szépségét a teaszobába csempésző virágkompozíció, továbbá a teakészítéshez felhasznált eszközök pedig mind lehetőséget teremtenek a vendéglátó számára egy egyedi, személyre szabott élmény, mondhatni alkotás létrehozására. A vendég, mint az alkotás befogadója, így egyszerre éli át a japán művészetek egy egész sora által létrehozott alkotások értékteremtő erejét, valamint Sen no Rikyu egyik alap filozófiáját, melynek értelmében a teaművészet lehetőséget teremt a Harmonikus, Tiszteletteljes, Tiszta és Nyugodt légkörben történő együttlétre, azaz egy csodálatos környezetben minőségi idő eltöltésére. A japán teaművészet mindamellett, hogy rögzíti az elmúlt korok etikettjét, folyamatosan igazodik a jelen kor sajátosságaihoz, s ennek megfelelően időről időre újabb teakészítési módokkal, tea eszköz típusokkal gazdagodik. Ez biztosítja a művészet hagyományőrző szerepén túlmenően a jelen kor kihívásainak, változásainak való megfelelést, így a művészet mindenkori létjogosultságát, életképességét, népszerűségét.
A művészet összetettségét, filozófiai mélységét megérteni, elsajátítani egy hosszú, de csodálatos út. A művészet tanulása, gyakorlása, a teaművészet útján való járás formálja a művészetet gyakorló személy mozgásától kezdve, a gondolkodásmódján keresztül, az emberekhez és a természethez fűződő viszonyát. Megtanít látni, hallani, érezni természeti jelenségeket, embertársaink igényeit, a körülöttünk szüntelenül jelen lévő szépséget. Ezek márpedig egyetemes értékek, nemtől, kortól, földrajzi helytől függetlenül.
2005 óta működő egyesületünk aktív szereplője annak a Magyarországon megvalósuló rendkívülintenzív kulturális életnek, melynek célja a Japán tradíciók, művészetek megismertetése. Azelmúlt évtizedben több száz rendezvényen mutattuk be a teaművészetet a nagyközönségnek, s több ezer emberrel kóstoltattuk meg a japán teaművészet porrá őrölt teáját, a matcha (maccsa) teát. Több mint egy évtizede tartunk tanfolyamokat, melynek eredményeképp most már nem egyedül tevékenykedő művészek munkájáról beszélhetünk, hanem egy kis létszámú csoportról, mely a korábbiaknál szemléletesebben képes a teaművészet prezentálására, mely képes nagy
rendezvények lebonyolítására (nagy létszámú közönség kiszolgálására), továbbá Japánból érkező művész delegációk munkájának támogatására. Egyesületünk egy autentikus alkotóhely hiányában gyakran kényszerül kompromisszumokra a tevékenységének folytatása során. Ez pedig nem jelent mást, mint egy japán architektúrájú
teaházat. Ahogyan egy szimfonikus zenekar sem helyettesíthető egyetlen hangszerrel, s nem helyezhető el egy talpalatnyi helyen sem, úgy a teaművészeti alkotás, a vendéglátás sem tud teljes lenni a megfelelően kialakított hely hiányában. A minőségi idő megteremtésében már nagy a jártasságunk, a minőségi hely létrehozása azonban meghaladja lehetőségeinket, így örömmel és hálával veszünk minden erre irányuló segítséget.